Jak przebiega złomowanie samochodów? Niezbędne formalności

Co powinno się wiedzieć zabierając się za złomowanie aut?


Wieloletni, wysłużony samochód, z tysiącami przejechanych kilometrów musi w końcu trafić na złomowisko. Wydaje się to bardzo łatwe, jednak auto jest ubezpieczone, posiada dowód rejestracyjny, tablice i kartę pojazdu. Jakie krotki zatem należy podjąć przed zezłomowaniem samochodu, aby zrobić to w zgodzie z przepisami?

Od czego zacząć?


W chwili podjęcia decyzji o złomowaniu samochodu czyli procesie jakim jest kasacja auta, przede wszystkim trzeba rozwiązać wszelkie formalne kwestie. Na szczęście profesjonalne złomowisko część tych kwestii przejmuje na siebie. Złomowisko, które ma odpowiednie uprawnienia może unieważnić dowód rejestracyjny, kartę oraz tablice rejestracyjne. Otrzymane od złomowiska oświadczenie w ciągu 30 dni musi zostać złożone w wydziale komunikacji wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie pojazdu. Warunkiem prawidłowego zakończenia procedury jest opłacenie ewentualnych powstałych zaległości w ubezpieczeniu OC.Jeśli stary samochód "zawiera" w sobie dobre i działające jeszcze części takie jak elementy silnika czy akumulator, warto je wcześniej wykręcić i wystawić na sprzedaż. Dzięki temu dobrej jakości części nie zostaną zniszczone, tylko dostaną drugie życie. Jest to swoisty recykling samochodów, gdzie nic się nie marnuje.


Złomowanie aut – czy to się opłaca?


Oczywiście przed podjęciem decyzji o złomowaniu samochodu w pierwszej kolejności do głowy przychodzi nam to, aby auto sprzedać. Jednak sprzedaż pojazdu w opłakanym stanie jest nie tylko nie do końca uczciwe, ale może okazać się nie opłacalne. Dlatego przed podjęciem decyzji i przed wyborem odpowiedniego złomowiska bardzo ważne jest to, by sprawdzić oferty i zapoznać się z cenami. Zdecydowanie jednak bardziej opłacalne jest zezłomowanie starego i nieużywanego auta niż opłacanie jego ubezpieczenia podczas gdy stoi w garażu.


Podczas oddawania auta konieczne jest okazanie następujących dokumentów:

 
  • dowód osobisty bądź inny dokumenty potwierdzający tożsamość
  • dowód rejestracyjny, kartę pojazdu lub inny dokument potwierdzający dane zawarte w dowodzie

 

Należy pamiętać, że punkt złomowania ma także swoje obowiązki, do których w głównej mierze należą:

 

  • przyjęcie auta, które jest wyłączone z eksploatacji i posiada numer VIN bądź numer nadwozia, podwozia lub ramy,
  • unieważnienie dowodu rejestracyjnego pojazdu, tablic rejestracyjnych oraz karty pojazdu,
  • wydanie oświadczenia o unieważnieniu wyżej wymienionych dokumentów, a także zaświadczenie, które potwierdza zezłomowanie pojazdu,
  • przesłanie w przeciągu 7 dni egzemplarza zaświadczenia o dokonanym demontażu samochodu do odpowiedniego wydziału komunikacji.

 

data dodania: 23.05.2018, 14:00