Recykling surowców wtórnych

Każdy skup złomu i jego codzienna działalność jest bardzo istotna w całym procesie recyklingu materiałów wtórych. To właśnie skupy złomu odpowiedzialne są za odbiór surowców, ich segregację, a w następnie za ich sprzedaż firmom recyklingowym. Proces ten jest możliwy dzięki wdrożeniu odpowiednich systemów jakościowych, a także rozwiniętej infrastrukturze przemysłowej.

Najczęściej skupowane materiały


Skup złomu obok recyklingu tworzyw sztucznych i papieru należy do jednego z największych rynków odzysku surowców wtórnych. Materiałami najczęściej poddawanymi odzyskowi są metale z procesów przemysłowych, aluminiowe puszki, a także surowce odzyskiwane ze zużytej elektroniki. Materiałami tymi są:


  • - złom stalowy
  • - złom użytkowy
  • - miedź
  • - mosiądz
  • - żeliwo
  • - aluminium.

 


Auto złom


Większość działających na rynku firm, zajmujących się złomowaniem aut, skupuje samochody i gwarantuje bezpłatny odbiór od klienta. Auto złom pozyskuje używane części samochodowe z recyklingu pojazdów przyjętych do stacji demontażu. Każda firma zajmująca się recyklingiem nieużywanych aut musi spełnić wymogi ochrony środowiska oraz przestrzegać przepisy dotyczące złomowania i kasacji. Jakie elementy pojazdu podlegają recyklingowi? Przede wszystkim są to oleje samochodowe, metalowe części karoserii samochodowej, szyby samochodowe oraz tworzywa sztuczne. W Polsce działają zarówno legalne jak i nielegalne punkty auto złomu.
 
Auto złom należący do "szarej strefy" czerpie zyski z recyklingu samochodów, często nie przestrzegając podstawowych zasad ochrony środowiska. Firmy, działające bezprawnie na rynku,nie posiadają zezwolenia na wydanie klientowi zaświadczenia o demontażu. Pomimo to, firmy takie często oszukują swoich klientów, wydając im fałszywe zaświadczenia. Na podstawie nieważnego dokumentu o kasacji, klienci nie mają możliwości wypowiedzenia ubezpieczenia OC i mogą mieć problemy z wyrejestrowaniem samochodu w Wydziale Komunikacji.
data dodania: 07.06.2018, 10:38